DESPRE NOI

Spitalul Raional Vulcănești (IMSP SR Vulcănești) a fost dat în folosință în 1982 și a fost o instituție medicală cheie pentru locuitorii orașului și ai satelor înconjurătoare timp de decenii.
Origine: Clădirea modernă a spitalului raional a fost construită și dată în folosință în 1982.
Reconstrucție: Renovări semnificative au început după 2018, cu sprijinul autorităților din UTA Găgăuzia și Republica Moldova. Mai exact, serviciul de pediatrie a fost reconstruit, iar secțiile au fost modernizate.
Prezentare: Astăzi, este o unitate medicală și de îngrijire preventivă multidisciplinară. Spitalul participă activ la evenimente sociale precum „Ziua Donatorului”.
Spitalul continuă să funcționeze, este în curs de modernizare și rămâne principala unitate medicală din regiune.